Paříž 2005

Paříž 2005

5. října 2005

„Hurá, jedeme do Paříže!“, znělo ve středu 5. října kvintou, sextou, septimou a 3.B. Hlavně studenti těchto tříd se zúčastnili výletu do francouzského hlavního města a jeho okolí…

Strávili jsme v něm tři nabité dny. Po čtvrtečním ranním příjezdu ke katedrále Notre-Dame jsme zamířili do Latinské čtvrti, kde jsme si prohlédli prestižní univerzitu Sorbonnu nebo Panthéon, místo posledního odpočinku známých osobností Francie, jako jsou Voltaire, Victor Hugo nebo Alexandre Dumas. Prošli jsme se po bulváru St. Michel plným butiků slavných značek a odpočinuli si v Lucemburských zahradách. První možnost vidět Paříž z výšky jsme měli z Tour Montparnasse, nejvyššího mrakodrapu v Evropě. Vzhledem k počasí a špatné viditelnosti to nebyl pohled právě velkolepý. Na ten jsme si museli ještě počkat. První den jsme zakončili v Muzeu d´Orsay, kde jsme si vybrali hlavně sbírku impresionistického malířství. Po náročném úvodu jsme se těšili do hotelu Formule 1. Nevěděli jsme ale, že Pařížané stávkují, což je zde běžný jev, a do hotelu jsme se dostali po dvou a půl hodinách často marného popojíždění.

V pátek jsme měli možnost poznat Paříž z několika pohledů. Dopoledne jsme odjeli do zámku francouzských králů ve Versailles, kde jsme si prohlédli slavné zahrady a podívali se k Malému a Velkému Trianonu, místu, kde byly podepsány důležité mírové dohody po 1. světové válce. Modernější Paříž nás čekala odpoledne. Nejprve jsme vystoupali na Montmartre k bazilice Sacré-Coeur a prohlédli si čtvrť, která bývala vyhledáváným místem umělců. Tvořil zde například Vincent van Gogh, kabaret Moulin rouge navštěvoval pravidelně Henri de Toulouse-Lautrec. Nejmodernější část Paříže, čtvrť La Défense, byla naše poslední páteční zastávka.

V sobotu se konečně udělalo krásné počasí a nás čekal poslední den ve Francii. Dopoledne patřilo největšímu a nejslavnějšímu pařížskému muzeu Louvru. Všichni jsme našli obraz Mony Lisy, který přes zákaz a dohled se nám podařilo vyfotografovat. Poobědvali jsme v Tuilerských zahradách, zašli se podívat na bizardní stavbu moderního muzea Centre Pompidou. Pak už nás čekala poslední pařížská lahůdka. Procházka po nejdražším bulváru Champs-Elysées a hlavně návštěva Eiffelovy věže a dlouho očekávaný pohled na celou prosluněnou Paříž.

Během pobytu měli studenti ještě jeden úkol. Kromě obdivování nejrůznějších památek, o kterých se učí ve škole, si měli ověřit, jak jsou schopni se dorozumět francouzsky. Ve skupinách zastavovali procházející Pařížany a ptali se, co vědí o České republice. Anketa dopadla dobře i špatně zároveň. Studenti se francouzsky domluví bez problémů. A tak bohužel zjistili, že Francouzi o naší zemi nevědí téměř nic.