Partnerství gymnázií slavilo dvacetiny

Partnerství gymnázií slavilo dvacetiny

4. května 2013

Říjen 1992. Německá kulturní rada pořádá v Liberci konferenci „Německý jazyk v České republice“. V libereckém Koloseu se střídají se svými příspěvky zástupci státních úřadů i škol z Bonnu, Mnichova i Prahy.

„Jedním z příspěvků, byť neobvyklým, byla hodina němčiny pod vedením paní Oldřišky Baudyšové, tehdejší učitelky němčiny v našem gymnáziu, nazvaná Škola hrou. Byla pořádána pro účastníky sympozia právě v budově naší školy. A tady vlastně všechno začalo… “ vzpomíná na úplné počátky partnerství Jiří Šimůnek – tehdejší ředitel Randovky. Nikdo ale podle pamětníků tenkrát nepředpokládal, že naše přátelství potrvá dlouhých 20 let.

Ale stalo se. Díky mnoha učitelům a žákům na obou stranách se to podařilo. A tak v pátek 26. dubna 2013 přijela na Randovku nejen obvyklá parta mladých lidí na pravidelnou studentskou výměnu, ale i dvacítka jejich učitelů, abychom na uplynulých 20 let zavzpomínali a společně stráveným víkendem potvrdili, že svazek našich škol není pouze formální.

Program začal vzpomínkovým večerem v jídelně školy, na kterém vystoupili pamětníci počátků partnerství. Pan Ivan Šembera – tehdejší zástupce ředitele na české straně, který přítomné provedl uplynulými dvaceti lety kontaktů v připravené prezentaci, a pan Ralf Kaulfuss – tehdejší učitel kaufbeurenského gymnázia, který všechny přítomné překvapil svou brilantní češtinou, kterou si i po dlouhých letech života v Německu udržel.

K historii našeho setkávání s kolegy z Německa vždycky patřila vzájemná fotbalová utkání. Již při příjezdu německé delegace bylo zřejmé, že náš fotbalový tým má jasnou věkovou i hmotnostní převahu. Trochu jsme se obávali mezinárodní sportovní ostudy. Nakonec jsme ale v sobotu na školním hřišti udrželi s Němci krok dlouhých 50 minut. Výsledek 0:3 se tak zrodil v úplném závěru vypjatého zápolení.

V odpoledních hodinách přijal hosty z Německa primátor města pan Petr Beitl. Význam dvacetiletých kontaktů mezi našimi školami potrhl svou přítomností i primátor města Kaufbeuren pan Steffan Bosse. Společně s kaufbeurenskými studenty jsme pak vernisáží zahájili výstavu “Kaufbeurenští studenti poznávají Jablonec včera a dnes”, kterou s sebou přivezli.

V neděli jsme německým kolegům oplatili fotbalovou porážku a výsledkem 3:1 vyhráli volejbalové klání pedagogů našich škol.

Když jsme se po obědě s kaufbeurenskými učiteli loučili, bylo jasné, že tenhle společně strávený víkend nebyl jen o vzpomínání. Již jsme totiž věděli, na co docela určitě nesmíme zapomenout příště, až se uvidíme. Kdy a kde to bude, ukáže čas. Že to však nastane, vím opravdu jistě.


Also bis bald…