Partnerství je jako živý strom

Partnerství je jako živý strom

Partnerství je jako živý strom

17. dubna 2018

Pátek třináctého nebývá oblíbené datum. Říká se, že nese smůlu. Třicítce kantorů z Randovky však pátek 13. dubna 2018 přinesl začátek víkendu plného zajímavých setkání, sportovních zážitků, poznávání nových míst, legrace a pohody. Přijali jsme totiž pozvání našich kolegů z německého Kaufbeurenu, abychom společně oslavili pětadvacet let trvání partnerství našich škol.

To začalo v roce 1993 prvními návštěvami pedagogů, nesmělými rozhovory, nejprve o složité historii, ale později i o společné budoucnosti. Na všechno tohle jsme vzpomínali v páteční podvečer v menze kaufbeurenského gymnázia, a to společně s těmi, kteří u zrodu partnerství tehdy stáli. A věřte, že to bylo milé a zároveň veselé vzpomínání.

Sobota pak byla pro celé oslavy klíčovým dnem. Nejprve nás přijal pan starosta Stefan Bosse v nádherné obřadní síni tamní radnice. Ve svém proslovu vyzdvihl význam partnerství obou škol, i to, že teprve dlouhých šestnáct let poté se stala partnerskými i města Jablonec nad Nisou a Kaufbeuren.

Odpoledne nás pak čekal fotbalový zápas pedagogů. Tahle tradice je stará jako výměna sama, a tak jsme nastoupili i letos. Všichni jsme byli přesvědčeni, že vyhrajeme, tedy alespoň během úvodního focení. První poločas ukázal, jak hluboký omyl to byl. Výsledek 8:1 pro Němce nevěštil nic dobrého. Naštěstí naši kaufbeurenští kolegové ukázali, že umějí myslet v širších evropských souvislostech, a v druhém poločase “sundali nohu z plynu”. Konečný výsledek 10:6 byl tedy vcelku přijatelným kompromisem.

Neděle pak přinesla vydřenou satisfakci v podobě těsného volejbalového vítězství nad Kaufbeurenskými. Před závěrečným grilováním jsme ještě společnými silami zasadili na pozemku školy jabloň z Jablonce jako symbol společného přání, aby přátelství nadále sílilo a neslo plody. To vše s vědomím, že to nepůjde bez práce.

Co dodat? V Kaufbeurenu to bylo prostě fajn. Dostalo se nám tak milého přijetí, že na něj budeme dlouho vzpomínat. Díky Vám, kaufbeurenští kolegové. Těšíme se na setkání zase za pět let u nás v Jablonci.

Připočteme-li k tomu všemu, že našim studentům pak letošní třináctý dubnový den přinesl v souvislosti s partnerstvím a přijímacími zkouškami nečekané ředitelské volno, považuji pověru o jeho nešťastnosti za vyvrácenou. Co myslíte?

Tomáš Hofrichter