Praha z křesel Parlamentu očima 2.A

Praha z křesel Parlamentu očima 2.A

13. dubna 2016

Pondělní ráno je povětšinou dosti kritické, ale při zpestření výuky návštěvou hlavního města, především tedy Poslanecké sněmovny a Senátu, se dá hravě překonat.

Třída 2.A se v doprovodu paní Beranové a Henišové vydala za nástrahami velkoměsta a objednaným autobusem 4. dubna po půl osmé vyrazila.

Autobus zastavil na Malé Straně nedaleko palácových komplexů, kde sídlí nejen velvyslanectví a některá ministerstva, ale především Poslanecká sněmovna a Senát. Prvním bodem programu bylo zázemí dolní komory, tedy Poslanecké sněmovny. Ta leží na pomezí tří paláců – Thunovského, Šternberského a Smiřických. Bezpečnostní kontrola proběhla bez problémů, a tak započala prohlídka. Budovami nás provedla mladá, avšak zkušená delegátka, a tak jsme se i přesto, že se právě nekonalo žádné jednání, mohli přenést do chvílí, kdy nějaké probíhá a živě si jej představit. Navštívili jsme i hlavní jednací sál.

Jelikož byl po prohlídce čas na naší straně, vypravili jsme se vzhůru k německému velvyslanectví, kde jsme si sice prohlédli čtyřnohý trabant, ale hlavní atrakcí bylo nepochybně dětské hřiště, konkrétněji tedy kolotoč.

V době polední jsme se však neubrali na oběd, nýbrž do Valdštejnského paláce, sídla Senátu. Tam nás čekala také vstupní kontrola, a poté nás již nic nedělilo od prohlídky. Paní byla velmi milá a připomněla nám základní znalosti o Albrechtu z Valdštejna. Zajímavostí je, že Senát nejedná v obyčejném sále, jedná v přestavěných a zrekonstruovaných prostorech, kde se dříve nacházely koňské stáje. Nejkrásnější části prohlídky byla nepochybně zahrada a krápníková stěna.

Následně jsme pražskými uličkami došli až ke Karlovu mostu a u Lennonovy zdi dostali rozchod na již zasloužený oběd, který byl zároveň i orientačním úkolem, protože místo setkání bylo u obchodního centra Palladium, nikoli na bodě rozchodu. Když jsme se všichni sešli, tak nás čekala jen cesta k autobusu a návrat do studeného, ale slunečného Jablonce.

Celý výlet se zdařil a kromě několika puchýřů se obešel bez zranění.