Randovácká účast v Grandfinále Prezentiády

Randovácká účast v Grandfinále Prezentiády

Randovácká účast v Grandfinále Prezentiády

10. května 2022

Je krátce po šesté hodině ranní, pátek 22. dubna. Čas, kdy je většina z nás zaměstnána jen a pouze hlubokým spánkem. Avšak trojice sextánů z Randovky vedená paní Havlovou právě nasedá na autobus jedoucí směr Praha. Jejich cíl: Kongresové centrum, v jehož budově se odehraje Grandfinále soutěže Prezentiáda. Čeká je ale ještě dlouhá cesta a my tento čas můžeme využít k tomu, abychom si zrekapitulovali, jak se tým nesoucí název “Pastevci z Randovky” (ve složení Honza Pokorný, Dan Havrda a Maruška Hujerová) do Grandfinále této prestižní česko-slovenské soutěže v prezentačních dovednostech dostal. Pouť to totiž rozhodně nebyla jednoduchá. Krajské kolo soutěže se odehrálo o dva týdny dříve – 8/4 – na Libereckém Gymnáziu F.X. Šaldy. Na výběr pro prezentování byly v tomto kole dvě témata – “11. přikázání” a “Jak bych učil já?” V nabité konkurenci z celého regionu se náš tým s výstupem na druhé uvedené téma, vypracovaným mimochodem i na základě vlastních zkušeností s dobrými praktikami některých randováckých učitelů, umístil na krásném druhém místě a solidně si tak zajistil postup do mezirepublikového Grandfinále. Akorát nám to vyšlo, naši protagonisté před chvílí dorazili do Kongresového centra, přes menší potíže s lokalizací se jim vše podařilo dohledat dobře a právě sedí v jedné ze tří místností, kde probíhá zahájení soutěže a posléze i soutěž samotná. Kvůli velkému počtu týmů jsou totiž účastníci rozděleni do třech “rozběhů,” a z každého postoupí dva týmy vyhodnocené porotci jako nejlepší do nejužšího finále. My ovšem nebudeme trávit čas při čekání na představení našich Pastevců pouze kocháním se krásným výhledem z okna na naši metropoli, ale povíme si něco o prezentaci, kterou si Randovácký tým připravil. V Grandfinále dostali na výběr opět ze dvou témat – tentokrát se jednalo o možnosti “Pravda nebo úkol” a “ASAP”, z čehož si naši vybrali možnost “ASAP”, dosadili písmena “Alkohol, Sandály A Ponožky” a vytvořili prezentaci o stereotypech o našem národě i obecně jako psychologickém konceptu a tím, jak s předsudky nakládat, shrnutou ve větě “Nežli pivko a klobásy, zkuste salát s džusem dát si!” (©Pastevci z Randovky, 2022)

Jejda, a jak jsme se tu zapovídali, prošvihli jsme vystoupení našeho týmu. No co nadělat. Během obědové pauzy se jdeme najíst do jednoho z místních podniků a poté máme čas promluvit si s každým se čtyř porotců a získat feedback k Pastevecké prezentaci. Hodnotící chválí přednes, vizuální stránku, vtip i koncepci prezentace našeho týmu a zároveň vytýkají menší chyby, kterých se naše družstvo přeci jen dopustilo. Na postup do nejužšího finále to Randovákům bohužel nestačí, na prvních dvou místech se umístily týmy s prezentacemi o dezinformacích a jaderné energetice, dle vlastních slov poroty právě i díky aktuálnosti jejich témat. Náš tým si tak vyzvedává dárkovou tašku a další ceny a vydává se na cestu domů.

A právě při této cestě máme příležitost na rozhovor se členy Pastevců z Randovky. Jako první nám své dojmy sdělí Eva Hujerová: „Takže. Soutěž byla opravdu zajímavá, bylo vidět, že týmy, se kterými jsme soupeřili, byly opravdu dobře připravené. Prezentace byly zajímavé, rozhodně stálo za to podívat se, jak témata pojali ostatní – a co všechno se na zkratku ASAP dá navléknout.” „Je to tak,” doplňuje Evu Dan Havrda, „v naší skupině si všichni vybrali právě ASAP, ovšem obsahy prezentací se zabývaly vším možným – od příběhu cesty trojice slovenských holčin sem na Prezentiádu, přes besídku o jaderné energetice až po výstup Ostravské skupiny, který jsem do teď nepochopil – jak kvůli přízvuku, tak kvůli zmatenému obsahu, do kterého se i sami Ostravaci zamotali.” „Pravda, výstupy měly rozdílnou kvalitu, ale tak to bylo i v úvodním kole,” vrací se ke slovu Eva. „Celkově to však byl celkem inspirativní zážitek, shlédli jsme spoustu pozoruhodných nápadů a potkali mnoho zajímavých lidí. Třeba prodavače v kebabu, kde jsme se stavili na obědě. Ten byl opravdu komunikativní, možná až moc. Kebab byl ale dobrý, i když na Mohameda u nás v Jablonci samozřejmě nemá.”

I přes konečnou nevýhru je však výsledek našeho týmu velkým úspěchem a my můžeme jen doufat, že v příštích letech dokážou další týmy z Randovky nejen zopakovat úspěch Pastevců, ale čerpat z jejich zkušeností a dosáhnout ještě zářivějších pozic.

Jan Pokorný, V6.A