Recitační soutěž Čtvrtlístek

Recitační soutěž Čtvrtlístek

5. dubna 2016

Dne 11. března jsme se já – Mary Staffenová, Filip Novák a Ester Merunková zúčastnili krajského kola soutěžní přehlídky mladých recitátorů Čtvrtlístek v Liberci.

V malé zkušebně divadla panuje příjemná atmosféra. S ostatními soutěžícími se ihned představíme a prohodíme pár slov. Pak na moment zmizíme na chodbu hlasově se rozcvičit a naposled si přečíst texty. Chvilku po desáté usedne porota na svá místa a po krátkém úvodu, během kterého nás několik videí seznámí s osobou před několika lety zesnulého Rosti Čtvrtlíka, českého herce a dabéra, kterému je tato soutěž zasvěcena, začne soutěž samotná.

Texty můžeme říkat v jakém chceme pořadí, ale pořadí účastníků je jasně dané. Já vystupuji hned druhá, Filip někde uprostřed a Ester úplně poslední. Vzduchem létá próza, poezie, vtípky i vážná témata. První kolo bylo za námi a my čekali na rozhodnutí poroty o postupu do dalšího kola.

Porota se usnesla, že dál postupujeme všichni. Prý zvítězila zvědavost na to, co jsme si vybrali za texty do kola druhého. Druhé kolo probíhalo docela stejně, jen jeden mladý muž nás převelice zaujal. Vystoupil na jeviště, z náprsní kapsy košile vytáhl starou účtenku a jal se ji recitovat. Každý znak, každé číslo a každou položku. A výstup zakončil posledním řádkem: „Globus, tady je svět ještě v pořádku!“. Bránice se trhaly. Po několika dalších výstupech byl konec i druhému kolu a my měli 20 minut na to, abychom pořádně znervózněli.

Po uplynutí časového limitu jsme se tedy všichni sešli v malém sálku a čekali na konečný verdikt. První postupové místo obsadila Ester Merunková, druhé postupové Filip Novák a zvláštní ocenění poroty za vlastní tvorbu jsem získala já. Výraz překvapení a radosti přeběhl po našich tvářích. Ač máme všichni zdravé sebevědomí, takový úspěch naší školní výpravy nikdo nečekal!

Když se pak dofotilo a dorozdaly se diplomy, nabídli nám členové poroty (dva herci, ředitelka divadla, vedoucí Čtvrtlístku a kantorka) diskusi. Ptali se nás, jak jsme si texty vybírali, my jich poté, jak hodnotili naše výstupy. Došlo na veselé historky z divadelních zkoušek i běžného života. Bohužel se ale i náš čas navršil. Museli jsme kroužek rozpustit a vyrazit zpět domů.


Po mírně hektickém přihlašování do oblastního kola soutěžní přehlídky mladých recitátorů 5. ročníku Memoriálu Rosti Čtvrtlíka „Čtvrtlístek 2016“, konaném 11. 3. 2016 v Naivním divadle Liberec pod záštitou MŠMT, primátora města Liberec Tibora Batthyany a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, se naši tři studenti – Mariana Staffenová, Ester Merunková a Filip Novák, zúčastnili soutěže a uspěli přímo neuvěřitelně.

Děkuji všem za příkladnou reprezentaci našeho gymnázia, Ester a Filipovi hodně štěstí a úspěchu v celostátním kole konaném v Děčíně 15. 4. 2016. Marianě pak mnoho recitačních i tvůrčích nápadů.

Jiřina Řehořová