SAS v celostátním kole

SAS v celostátním kole

SAS v celostátním kole

8. května 2023

Už to je pěkných pár měsíců, co jste se na těchto stránkách mohli dočíst o práci studentů z prestižního Semináře Aktuální Svět – tehdy v souvislosti s pořádáním Studentských prezidentských voleb. Od té doby však naše dívky a hoši nezaháleli a tvrdě pracovali. A nyní dostali šanci ukázat výsledky své tvrdé práce, jedoucí občas až do noci na čokoládu, kolu a kafe.

Ano, i letos se totiž Randovka účastnila soutěže MMR Navrhni projekt. Úvodním “sítem,” kdy se ze zpracovaných projektů v textu vyberou ty nejlepší na prezentaci v regionálním kole, prošly tři naše týmy. S jedním jsme se bohužel museli po regionálním kole, které se konalo 23.března distančně (pro nás tedy v učebně M35), rozloučit, zbylé dva se však daly do další tvrdé práce na pilování svých výstupů pro kolo celostátní.

To se odehrálo 18.dubna v jedné z budov samotného Ministerstva pro místní rozvoj. Na zahájení soutěže nás přišel pozdravit ministr Bartoš, mimochodem odchovanec naší školy – jak sám řekl, vidět jméno naší školy hned dvakrát mezi finální osmičkou mu udělalo jistou radost. Bohužel s námi, na rozdíl od loňska, nemohl pobýt déle kvůli povinnostem ve Sněmovně (kde tweetoval memes o ChatGPT, respectable).

Nepřítomnost pana ministra vedla však i k tomu, že se porota lehce utrhla ze řetězu při hodnocení, ale to již necháme historii. Projekty jsou dostupné veřejně, každý si je tak může najít a udělat si vlastní názor o hodnocení. Já zmíním jen, že přednesená osmička projektů byla velmi zajímavá a pokrývala celé spektrum nápadů.

Ani jeden z našich týmů (projekty Renovace Slunečních lázní a Interaktivní naučná stezka po Jablonci) se bohužel na prvních třech místech – která se jediná vyhlašovala – neumístil. Nezoufejte ale, po úvodním smutku z nevýhry jsme se rychle oklepali a nabyti zkušenostmi a zážitky se vrátili do Sudet.

Soutěž tak pro nás byla přínosnou záležitostí a teď nezbývá než držet palce příštímu SASu, aby se poučili z našich chyb a došli si pro vítězství!