Septima v Národním muzeu a České národní bance

Septima v Národním muzeu a České národní bance

Septima v Národním muzeu a České národní bance

4. května 2023

Bylo jedno dubnové úterý naše třída V7.A se v 8:00 scházela ne ve studijní budově naší školy na francouzštinu a němčinu, ale na autobusovém nádraží, čekajíc s paní Skořepovou a Sejnovou na autobus jedoucí směrem Černý most. Před sebou jsme totiž měli den v Praze, kde nás nejdříve čekala návštěva výstavy Czech Press Photo v Národním muzeu a poté prohlídka České národní banky.

Po dojezdu autobusu, projetí metrem a následné procházce přes Václavské náměstí jsme úspěšně dorazili k naší první destinaci – Národnímu muzeu. Po rychlé obhlídce exteriéru jsme se vydali na výstavu CPP. Fotky zde vystavené prolínaly všechna (loni [i dříve]) aktuální témata – od voleb, přes olympiádu, až po ruskou invazi na Ukrajinu; ale stejně tak jsme zde mohli najít i momentky radostí a strastí běžného života v naší zemi. Rozepisovat se zde více by nevydalo k pořádnému popsání exponátů, a tak můžu jen doporučit se na výstavu podívat – v Národním muzeu je až do konce července :)

Po východu z Muzea nás čekal čas na oběd a případnou tour po Prahé. Poté jsme pokračovali směr ČNB. Úvodní bezpečnostní prověrku jsme, přes malé potíže některých účastníků, prošli, a mohli jsme si tak vychutnat prohlídku naší národní banky. Rozděleni dvěma průvodci na dvě skupiny, při prohlídce jsme se dozvěděli o historii banky, jejích aktivitách, fungování, … Nakonec v nás byla svěřena dostatečná víra na shlédnutí podzemního trezoru s obří zlatou mincí v hodnotě jeden milion.

V průběhu exkurze nám také byly od průvodců pokládány záludné otázky týkající se ekonomických i jiných záležitostí spojených s ČNB, přičemž (alespoň co se mé skupiny týče), paní průvodkyně byla mile překvapena naší rozhledem a znalostmi – asi „holt dobrej oddíl“. Nejzábavnějším prvkem byly ale jistě cyklotrenažer krocení inflace a hra nastavování úrokových sazeb se stejným cílem. Jestli je zamávat s inflací takhle lehké, tak ten Fiala/Babiš (doplň dle osobního přesvědčení) je ale “naprosto neschopný”, že to nechal takhle vyletět z míry!!!!!! :-)

Ať už je to jakkoliv, možnost promluvit do české monetární politiky překvapivě nikomu z nás nabídnuta nebyla, a tak jsme se odebrali zpět do našich drahých Sudet. Za exkurzi každopádně paním učitelkám moc děkujeme a už se těšíme na další. A tebe, čtenáři, jsem, doufám, zaujal dost na zvážení vlastní návštěvy alespoň jedné ze dvou našich cílových destinací :)

Jan Pokorný, V7.A