Studenti humanitního semináře v Národní galerii v Praze

Studenti humanitního semináře v Národní galerii v Praze

3. prosince 2008

27. listopadu 2008 jsme se zúčastnili se Seminářem humanitních předmětů (SHP) vzdělávacího programu ve Šternberském paláci…

Přímo v prostorách paláce nám lektorka Národní galerie vysvětlovala významy a symboly starého evropského umění. Naučili jsme se „číst“ zakódované smysly uměleckých děl. Seznámili jsme se s pojmy jako je ikonografie, pašije, veraikon aj. Program byl velmi zdařilý a motivoval nás k aktivnímu vyhledávání jednotlivých prvků přímo na originálu gotického oltáře.

Před touto exkurzí jsme téma Bible probírali na semináři. Jednak literární podobu biblických příběhů, ale i jejich výtvarné zpracování. Ve Šternberském paláci se tak většina studentů velmi dobře orientovala v dané problematice a svými dotazy připravený program obohacovala.

Po zhlédnutí stálé expozice, ve které jsme obdivovali díla Goy, Rubense, El Greca, Rembrandta aj., jsme se prošli po Novém Světě, seznámili jsme se s různými historickými stavbami jako je Černínský palác, Loreta nebo Strahovský klášter. Připomněli jsme si dům U Dvou slunců a těšili jsme se na něco teplého do žaludku.

Určitě si něco podobného se studenty ještě někdy zopakujeme.