Studentská výměna

Studentská výměna

26. května 2011

V týdnu od 14. do 21. května se uskutečnila 1. část každoroční, již 18. studentské výměny mezi naším gymnáziem a gymnáziem Jakoba Bruckera z německého Kaufbeurenu.

22 studentů naší školy, mezi nimi i několik ,,francouzštinářů“, se v sobotu v časných ranních hodinách sešlo na libereckém vlakovém nádraží, aby se pod vedením paní profesorek Beranové a Seidlové vydalo na dlouhou cestu do tohoto bavorského města, kde jsme měli strávit nadcházející týden . Přibližně v půl osmé večer jsme konečně dorazili na kaufbeurenské vlakové nádraží, kde proběhlo krátké přivítání a samozřejmě rozdělení do hostitelských rodin. Poté se již každý z nás odebral se svoji rodinou do našich nových, dočasných domovů.

Neděli trávil každý z nás jako již tradičně se svoji hostitelskou rodinou nebo v menších skupinkách s několika dalšími lidmi z výměny, zbytek týdne jsme již sdíleli program společně. V pondělí proběhlo milé uvítání na gymnáziu a kaufbeurenské radnici, kde jsme mimo jiné zhlédli výstavu o Jablonci a jeho vývoji v průběhu let, nechyběla ani prohlídka centra města v režii německých studentů. Za zmínku jistě stojí i hodina bavorských lidových zvyků a tradic včetně typické bavorské snídaně – bílé klobásy a křupavého preclíku a výuka lidových tanců. Oproti minulým ročníkům jsme letos trávili méně času ve škole, o to více jsme si užili výletů za zajímavostmi a krásami největší německé spolkové země. Největším lákadlem byla bezpochyby návštěva pohádkového zámku Neuschwanstein, velice zajímavá byla i výprava do sýrárny nedaleko městečka Füssen, kde jsme nakrátko pronikli do tajů výroby různých druhů horských sýrů, jejichž kvalitu jsme sami okusili při menší ochutnávce. S velice pozitivními ohlasy se nečekaně setkala i návštěva lamí farmy nedaleko Kaufbeurenu. Po dvojicích jsme si každý vybrali svoji lamu a následně jsme se společně s lamami vydali na krátkou procházku po okolí. Nikdy bych bývala netušila, jak zábavná by procházka s lamami mohla být. Tak například, věděli jste, že lamy mají pouze jedno místo, kde vykonávají svoji potřebu a ještě navíc všechny společně ve stejný okamžik vyrovnané pěkně v řadě, jedna vedle druhé? Vrcholným bodem programu byl bezesporu celodenní výlet do hlavního města Bavorska Mnichova a exkurze do zdejšího komplexu filmových studií Bavaria Filmstadt, kde se mimo jiné natáčely filmy Nekonečný příběh či Asterix a Obelix. Kromě prohlídky studií jsme díky velmi příjemné průvodkyni odhalili i několik filmových triků a někteří z nás se dokonce nakrátko stali hvězdami kratičkých filmových scének. Třešničkou na dortu byla divoká jízda na sněhu ze strmých alpských vrcholků ve zdejším 4D kině. Kolektiv utužovaly také společně strávené večery např. při hraní kuželek nebo při návštěvě pivního stanu, tolik typického pro tento region.
Celý týden utekl rychle jako voda, a tak v sobotu nastalo dojemné loučení. S německými studenty jsme se však neloučili na dlouho, neboť již tuto sobotu je ve večerních hodinách přivítáme na jabloneckém vlakovém nádraží. S kvapně se blížícím příjezdem našich nových přátel již i já netrpělivě vyhlížím sobotu a moc se těším na společně strávené dny u nás. Doufám, že budeme stejně tak dobrými hostiteli, jakými byli naši přátelé před týdnem v Německu, a že si i druhý týden výměny užijeme minimálně stejně tak, jako ten první. Zároveň bych chtěla poděkovat všem účastníkům výměny a zejména profesorům jak z české, tak i z německé strany, kteří výměnu zorganizovali. Myslím, že pro všechny z nás byla skvělým zážitkem, pro některé novou, pozitivní zkušeností, pro jiné možností, jak v praxi využít a zlepšit cizí jazyk, a pro všechny hlavně skvělou příležitostí získat nové, skvělé přátele.