Studentská výměna Kaufbeuren 2017

Studentská výměna Kaufbeuren 2017

23. dubna 2017

Na přelomu března a dubna se vydalo 15 studentů Randovky do bavorského Kaufbeurenu, aby se zde zúčastnili tradiční studentské výměny s partnerským Gymnáziem Jakoba Bruckera. Týden byl vyplněn bohatým programem, který připravili němečtí kolegové Markus Hiemer a Mathias Mayer.

Týden začal prvním setkáním a přivítáním ze strany nových německých přátel na nádraží v Kaufbeurenu v sobotu večer poté, co naše skupina absolvovala 12hodinovou, avšak rychle ubíhající cestu vlakem. Na nádraží našli naši studenti svého německého partnera a po svižném představení se všichni odebrali do svých nových domovů pro následující týden. V neděli pak následoval Familientag, kdy německé rodiny připravily pro své hosty program dle svého uvážení. Mnoho z nás se ale večer sešlo na čtvrtfinálovém hokejovém utkání proti týmu z Drážďan, které bylo velkým svátkem pro většinu obyvatel Kaufbeurenu.

Pondělí bylo ve znamení oficiálního přijetí ze strany starosty města a prohlídky historického centra, kdy sami němečtí studenti připravili poutavou prohlídku. Odpoledne se pak neslo v duchu sportovních výkonů ve školní sportovní hale, kdy čeští studenti proti německým změřili síly v různých netradičních sportovních hrách.

Úterní ráno jsme strávili ve škole, přičemž jsme se dozvěděli něco o bavorských zvycích, tedy o tom, jak se šňupe tabák, jak se jí pravý bavorský Weisswurst nebo si naši studenti zkusili, jak těžký je tuplák piva. Odpoledne jsme pak navštívili světoznámý zámek Neuschwanstein a podívali jsme se i za nedaleké hranice, tedy do Rakouska. Zde jsme měli možnost se projít po světovém unikátu, po nejdelším – 406 m dlouhém, a také řádně vysokém – 114 m vysokém lanovém mostě Highline 179.

Ve středu odpoledne poté, co studenti navštívili se svými německými přáteli dopolední výuku, jsme navštívili jednu z největších tiskáren v Bavorsku, kde se tisknou především bavorské noviny Allgäuer Zeitung.

Čtvrteční dopoledne jsme se naučili téměř všichni žonglovat, zažili poutavou hodinu chemie s efektními pokusy a naučili se programovat roboty. Odpoledne jsme se pak vydali autobusem do nedaleké firmy Hirschvogel, kde jsme nahlédli do výroby součástek motorů pro mnohé evropské automobilky. Tato továrna je jednou z největších v regionu a návštěva byla přínosná nejen pro české studenty, ale především pro ty německé, pro které je právě Hirschvogel jedním z potenciálních budoucích zaměstnavatelů.

Všemi očekávaný pátek se pak nesl ve znamení návštěvy bavorské metropole Mnichova. Nejdříve jsme navštívili neuvěřitelné prostory muzea BMW a pak společně prošli část centra Mnichova, kde nám zbyl i nějaký čas na rozchod, tedy na utracení posledních eur, respektive nakoupení suvenýrů nebo bližší poznání atmosféry tohoto překrásného města.

Celý týden byl vyšperkován krásným počasím, které jistě podpořilo neustávající dobrou náladu všech zúčastněných. Nám už teď nezbývá nic jiného než se těšit na červnovou návštěvu našich nových německých přátel u nás, kteří zde, doufejme, zažijí podobně krásný týden.