Studentská výměna

Studentská výměna

5. července 2010

Předposlední červnový týden letošního školního roku se uskutečnila 2. část studentské výměny mezi naším gymnáziem a gymnáziem Jakoba Bruckera z německého Kaufbeurenu.

Naše role se tentokráte obrátily, a tak na nabitý a pestrý týden, který jsme v březnu strávili v zemi našich západních sousedů, navázal neméně zajímavý týden v Čechách.

V sobotu 19. června jsme se sešli na jabloneckém hlavním vlakovém nádraží a s napětím očekávali příjezd německých přátel. Krátce před devátou hodinou večerní konečně do stanice dorazil vlak s našimi již známými, sice unavenými, ale rozesmátými kolegy. Proběhlo krátké přivítání a následný přesun do našich domovů.

Neděle je tradičně dnem, který studenti tráví se svými hostitelskými rodinami. Abychom pobyt našim přátelům co nejvíce zpříjemnili, snažili jsme se sestavit maximálně zajímavý program a ukázat jim některá turistická lákadla našeho kraje. Po větších či menších skupinkách jsme společně se svými partnery absolvovali prohlídku bozkovských dolomitových jeskyní, kterou jsme spojili s jízdou na raftech po řece Jizeře a večerním grilováním. Jiní se vydali za krásami a přírodou Českého ráje a ti odvážnější si dokonce vyzkoušeli lezení v tamních skalách.

V pondělí v osm hodin ráno jsme se všichni sešli v zasedací místnosti naší školy, kde německé studenty a učitele přivítali zástupci pana ředitele pan Papoušek a pan Titěra. Po krátké prohlídce školy následovala hodina informatiky s panem profesorem Koutkem a dopolední část programu uzavřela hra, v jejímž průběhu jsme se na chvíli stali pravými stavebními inženýry a staviteli mostu. Aby se nám takový most podařilo vybudovat, bylo nutné naplno zapojit naši fantazii a vzájemně mezi sebou komunikovat a spolupracovat. Na odpolední prohlídku centra města v režii českých studentů navázala přednáška pana Klozeho týkající se roku 1968 na Liberecku a následně sportovní hry ve školní tělocvičně. Nabitý pondělní den završila večerní návštěva kina a myslím, že výběr filmu se tentokrát povedl.

Neméně zajímavý program následoval i ve zbývajících dnech. Za zmínku jistě stojí návštěva libereckého IQ parku a především výlet do Prahy, na který se němečtí účastníci zvlášť těšili. V hlavním městě jsme se mimo jiné podívali na Pražský hrad a ke katedrále sv.Víta nebo navštívili kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kde je vystavena soška Pražského Jezulátka. Samozřejmě jsme se prošli i po světoznámém Karlově mostě a zavítali ke Staroměstské radnici.
Jelikož je Jablonec městem skla a bižuterie, neopomenuli naši hosté ani na návštěvu místního Muzea skla a bižuterie a zajímavá pro všechny musela být i exkurze do janovské sklárny spojená s návštěvou tamní bobové dráhy. Uprostřed týdne nás na radnici přátelsky přijal a přivítal starosta Jablonce a bývalý ředitel gymnázia pan Petr Tulpa. Při této příležitosti jsme měli možnost si prohlédnout skleněnou vázu symbolizující partnerskou dohodu Jablonce s Kaufbeurenem dokonce s originálními vyrytými podpisy starostů obou měst a také jsme vystoupili na radniční věž, odkud se nám naskytl krásný pohled na město a jeho okolí.
Zajímavým zpestřením v průběhu týdne byl určitě i beachvolleyballový turnaj u jabloneckého bazénu, společné grilování nebo sledování vítězného utkání německé fotbalové reprezentace proti Ghaně v základní skupině právě probíhajícího světového šampionátu v JAR. Závěrečným vyvrcholením celé výměny pak byla páteční rozlučka v restauraci s příjemným posezením a bowlingem.

Bohužel, týden utekl jako voda, a tak v sobotu ráno nastalo velmi dojemné loučení. Zatímco některým z nás stékala po tváři jedna slza za druhou, jiní již s nadšením plánovali naše další společná setkání. Zhruba ve tři čtvrtě na osm nám němečtí přátelé naposledy zamávali z oken vlaku a poté se plní nových zážitků vydali na dlouhou cestu zpět domů do Kaufbeurenu.

Myslím, si, že letošní výměna se skutečně velmi povedla a naprosto skvěle splnila svůj účel. Nejenom že jsme si procvičili cizí jazyk a poznali život a kulturu v cizí zemi, ale odnesli jsme si i mnoho zajímavých zážitků a poznali nové přátele. Pro mě osobně to byly dva krásné a nezapomenutelné týdny strávené se spoustou skvělých mladých lidí, za což bych jim chtěla poděkovat. Velké poděkování patří i paním profesorkám, které výměnu zorganizovaly, a také všem ostatním, kteří se na jejím průběhu podíleli.
Co se týče české části výměny, řekla bych, že roli hostitelů jsme zvládli téměř na jedničku a dokázali jsme připravit program, který se našim hostům líbil a který jsme si snad všichni užili. Doufám, že moje nadšení se mnou sdílí i ostatní účastníci výměny a osobně už se moc těším na příští rok, kdy proběhne další, v pořadí již 18. výměna mezi oběma gymnázii.