Švédsko 2009

Švédsko 2009

7. června 2009

…kdo se jednou vydá na sever, vrátí se, kdo se vrátí, chce zůstat…

První květnové úterý se studenti naší školy vydali na biologicko-zeměpisný zájezd do Skandinávie. Vzhledem k tomu, že autobus nebyl zcela obsazen, se počet cestujících doplnil o žáky ze všech koutů republiky a bývalými studenty našeho gymnázia.
Sraz účastníku byl 4.5.2009 ve 21:00 před školou, kde na nás už čekal velice luxusní autobus cestovní kanceláře Scandia Czech tour. Díky komfortnímu prostředí našeho dopravního prostředku nám cesta uběhla rychle a bez zbytečných starostí, takže když jsme se další den ráno rozhlíželi po dánském hlavním městě, ani jsme si neuvědomovali, jakou „štreku“ už máme za sebou. V Kodani jsme absolvovali prohlídku na lodičkách, kterou nám sice kazil hustý déšť, ale i přes to jsme viděli několik známých památek – Nyhavn, divadlo, operu, pivovar Carlsberg a malou mořskou vílu.
Trochu zmoklí jsme nastoupili na trajekt do Helsinborgu a poté absolvovali další cestu na náš penzion Anneberg. Tam jsme se ubytovali a seznámili s dalšími podrobnostmi našeho zájezdu.
Celý týden strávený ve Švédsku byl nabitý, viděli jsme spoustu památek, přírodních krás, mohli obdivovat charakter a povahu Švédů, dozvěděli se, proč psi neštěkají a proč mají Švédové v oknech lampičky, a ochutnali báječnou bagetu v Göteborgu.
V sirkárně v Jönköpingu si každý mohl vyrobit svou vlastní krabičku sirek, v cukrárně v Granně jsme viděli, jak se dělají tradiční švédská cukrátka a ve skanzenech jsme viděli soby, losy a různá jiná zvířata, která jsou typická pro švédskou přírodu. Za zmínku stojí také výlet na rašeliniště Dumme Mosse, kde se vyřádili hlavně biologové, kteří fotili a pozorovali velké množství lišejníků a jiných rostlin, které se zde vyskytovaly.
Nic z toho bychom ale neviděli, kdyby nebylo obětavosti a ochoty paní prof. Rýdlové a paní prof. Kulhánkové, které dělaly všechno proto, abychom se do Skandinávie dostali. Kdybych měla možnost absolvovat tento týden znovu, neváhala bych ani minutu, protože mě země severu natolik nadchly, že bych se tam vrátila třeba hned. A rozhodně nejsem sama.

Pokud se chcete dozvědět více o tomto zájezdu, není nic jednoduššího než se podívat ve škole na nástěnku, která je celá věnovaná exkurzi do Švédska.

Švédsko barev žlutá, modrá,

nálada je všude dobrá.

Všeobecná důvěra

ze všech lidí vyvěrá.

Žilo tu dost slavných lidí,

i dnes se jich tu dost vidí.

Christina, Brahe, Vassa,

je to prostě klasa.

Moc se nám tu líbilo,

i když tu dost pršelo.

Super jídlo a jiné pochoutky,

ocenily naše žaludky.

A náš Honza – průvodce,

proškolil nás velice,

on byl samá lež a vtípek,

ale jinak sympa týpek.

Pro taťky a maminky

koupili jsme brusinky,

a pro nás dost lízátek

na tu cestu nazpátek.

Když jsme losy uviděli,

hned jsme na nich jezdit chtěli,

a švédská rašeliniště

byla pro nás jak bludiště.

Pan Šmíd ani řidiči,

nikdy na nás nekřičí,

s cestovkou Scandia Tour

nepřepad´ nás žádný chmur.

To je Skandinávie,

postihla nás mánie,

rádi se sem vrátíme

a tím se s vámi loučíme.

Autor: sexta