Švýcarsko 2011

Švýcarsko 2011

29. září 2011

Sešli jsme se v úterý večer u školy. Někteří s menšími, někteří s většími kufry…

Rodiče buď s obavami, jestli máme vše, nebo s radostí, že od nás budou mít konečně pokoj. Jedno měli ale všichni společné. Sekundáni, terciáni, kvartáni – všichni plni očekávání. Zájezd do Švýcarska mohl začít…

Po dlouhé noční cestě autobusem – jen málo z nás opravdu spalo – jsme trajektem přejeli Bodamské jezero. Dostali jsme se do Kostnice. Tam jsme navštívili místo, kde byl údajně upálen Jan Hus.

Po prohlídce města jsme jeli do Stein am Rhein. Dále jsme navštívili Rýnské vodopády, které nás uchvátily svou velikostí a masou vody, která zde protéká. Další zastávkou bylo hlavní město Švýcarska, Bern. Měli jsme možnost vyšlapat po schodech na věž Münsteru. Naskytnul se nám pohled na město z výšky. Den byl zakončen příjezdem na ubytovnu v Jaunu.

Další den jsme viděli Ženevské jezero, vodní hrad Chillon a město Montreux. Potom jsme byli v Laussane – v olympijském muzeu, které nadchlo hlavně sportovce. Součástí výstavy byla například sbírka olympijských pochodní.

Pátek byl ve znamení jídla. Sýrárna a středověké městečko Gruyère měly sice něco do sebe, ale podle mínění všech účastníků – čokoládovně se nemohla rovnat. Historie čokolády i dlouhoočekávaná ochutnávka všechny ohromila.

Poslední den jsme se vydali na pěší výlet po horách v okolí známého městečka Grindelwald. Tam se část rozhodla absolvovat výstup po schodech, které stoupaly po skále nahoru až k místu, kam ještě před několika desítkami let sahal ledovec. Po 800 schodech jsme vyšli až k visuté lávce a mohli si vychutnat krásnou krajinu kolem. Horší byla představa dalších 800 schodů zpět. Poslední zastávkou byla soutěska Aaresschlucht . Nezapomenutelná ledovcová voda, tunely vedoucí skálou…

Myslím, že poznávací zájezd se vydařil a splnil i svůj účel. Teď už zbývají jen vzpomínky a návrat do reality – školních lavic.

Názory studentů:
Líbilo se mi:
1. vodopády
2. čokoládovna
3. hory
4. Pepa S.

Nelíbilo se mi:
1. moc prohlídek měst
2. dlouhá cesta
3. korýtka na pokojích
4. nedalo se spát v autobuse kvůli hluku