Už tam budem?

Už tam budem?

Už tam budem?

8. února 2019

Ve středu 30.1. oželelo pět žáků kvarty okresní kolo matematické olympiády a místo toho se stali (alespoň na jeden den) součástí štábu České televize.

Nově připravovaný pořad pro ČT:D – Už tam budem? má vesmírnou tématiku, točí se kolem cesty na Mars. Našimi soupeři se stali kvartáni z libereckého gymnázia F. X. Šaldy. Téma klání znělo jasně – doprava ve vesmíru.

Sraz na place byl poměrně brzy, okolo 8. hodiny ranní, potom se nás ujala kostymérka a maskérka. Pomocná režisérka nám vysvětlila pravidla hry. Zvukař doladil mikrofony. Potřásli jsme si s Ducháčkem a Vančurinem (herci moderujícími celou soutěž, Karlem Zimou a Petrem Vančurou). A hra mohla začít. Pro nás v modrých barvách týmu Krypton.

Začalo se kvízem pro jednotlivce, do kterého jsme vyslali Ondru Kouckého. Jak on, tak i soupeř zodpověděli správně 3 otázky, a proto kvíz skončil plichtou. Následovala soutěž, ve které byla nutností síla. Na natažené slackline se musel přeručkovat vesmírný prostor a na “trup rakety” umístit čip, který hlídal raketu před kosmickým smetím. Kdo byl první, vyhrál. Šimon Dlask nezklamal a za tuto soutěž jsme si vítězné připsali bodíky. Potom jsme se vydali do katakomb, kde Klára Mašíčková hledala ukryté krabičky s informacemi pro další hru. I v šeru měla ostříží zrak a podařilo se jí získat více informací, jak soupeřka z Liberce. Tuto výhodu jsme však proměnit nedokázali, neboť jsme v další disciplíně, ve které jsme sestavovali papírový model raketky, neuspěli. Po obědové pauze jsme vyhráli v týmové soutěži na zručnost, kde jsme dopravovali po tažném laně krabičku s léky až na Mars, bohužel jsme pohořeli v následujícím společném kvízu, kde jsme nebyli dostatečně odvážní a rychlí na to se přihlásit. Poté jsme se oblékli do slušivých plášťů, ochranných brýlí a gumových žlutých rukavic a přesunuli se s naším hlavním chemikem, Štěpánem Tomkem, do provizorních laborek. Všechny pokusy vybuchovaly nebo explodovaly, odpálili jsme si lihovou raketku, dokázali přítomnost plynného vodíku… Tato část dopadla vyrovnaně a skóre před rozhodující finálovou hádankou bylo velmi těsně ku prospěchu Neonu. Poslední hra, na kterou byla vyslána kapitánka Kačka Brožková, mohla i nemusela rozhodnout o naší výhře (popř. prohře).

Ale jak to dopadlo, to už se nechte překvapit. Sice ještě nevíme přesné datum, ale dáme vědět. Tak nám v neděli od 11:35 na ČT:D držte palce :)

Už tam budem?

K. Brožková a K. Mašíčková