Ze školních lavic až na mistrovství světa

27. dubna 2008

Jednou za dva roky se díky Mezinárodní školní federaci ISF koná mistrovství světa v cross country do 17 let a v tomto roce se ho zúčastnilo také několik několik studentů naší školy…

Letos tato velkolepá sportovní akce probíhala ve dnech od 22. do 27.dubna ve Žďáru nad Sázavou a zúčastnili se jí studenti rekordního počtu zemí z celého světa. Mezi 28 státy nechyběla například Austrálie, Nový Zéland nebo Čína. Kamča Knopová, Káťa Hásková, Honza Titěra a já, Pěťa Kuříková jsme se do českého národního týmu nominovali z Republikového finále škol, které se konalo v listopadu loňského roku taky ve Žďáru n/S. Celkově reprezentovalo Českou republiku 24 závodníků. Dvě družstva po 6 chlapcích a dívkách – jako školní týmy a dvě družstva stejného rozvržení -jako národní týmy.

Samotné závody vypukly ve čtvrtek, dva dny po příjezdu výprav, na lyžařských okruzích Martina Koukala. Starty závodů školních a národních družstev byly odděleny. Závod dívek byl dlouhý 3 km. Konkurence mezi školními a národními týmy se nedala srovnávat. Běh národních týmů byl o celou minutu rychlejší, než běh reprezentantek škol, a vyhrála jej sympatická Novozélanďanka. Chlapci běželi 5 km. Běhy školních a národních družstev chlapců byli časově téměř na stejné úrovni.

Celkově mezi běžci nejvíce zazářili reprezentanti z Číny, Alžíru, Portugalska, Ukrajiny a Nového Zélandu. Národní tým děvčat obsadil 9. místo, chlapci byli desátí. Celá akce byla dobře organizovaná. Navštívili jsme překrásné město Telč, řádili jsem v jihlavském aquaparku, tančili polku a zapotili se na společné diskotéce.

Vzorně se o nás starala paní učitelka Drábková, které tímto všichni děkujeme. Nejlepší na tom všem bylo poznání nových přátel různých národností. Byl to prostě skvělý zážitek.